NÉV
Zsámbék, városközpont- és közösségfejlesztés a történelmi belvárosban
ADATOK
Település: Zsámbék
Helyszín: Szent István tér, Zichy tér, Akadémia utca, Etyeki utca
Funkció: közösségi és rekreációs funkció
Méret: 4,5 ha
Átadás éve: 2014-től
Tervező: BME Építészmérnöki Kar Urbanisztika Tanszékének Urban Future Labor, Fejér Európa Kft., Szilszakállkert Kft., Táj Consult Kft.
Kivitelező: Zsámbék Város Önkormányzata
Teljes fejlesztés költsége: 820 millió Ft
Finanszírozás forrása: Zsámbék Város Önkormányzata,
Pest Vármegyei Önkormányzati Hivatal
RÖVID LEÍRÁS
Zsámbék történelmi belvárosának fizikai megújítását egy átfogó közösségi tervezési folyamat készítette elő. A BME Építészmérnöki Kar Urbanisztika Tanszékének Urban Future Laboratóriumának szakmai vezetésével zajló participatív folyamat keretében számos sikeres helyi egyeztető fórumot tartottak a lakossággal és a helyi vállalkozókkal, amelynek eredményeként meghatározásra kerültek a tervezési célok és a fejlesztési irányok.
Ezt követően a Megújuló Belváros-projekt megvalósításával felszámolásra került a Zsámbék központját terhelő átmenő buszforgalom, megkezdődhetett annak funkcionális bővítése, és ezzel egyidejűleg egy olyan fejlesztési környezet létrehozása, amely képessé teszi a városközpontot annak valódi szerepének betöltésére. Az elsődleges cél az volt, hogy ide tudja vonzani a városi funkciókat megvalósító vállalkozói kört, és a magánberuházók számára fenntartható piaci környezetet biztosítson. A városközpont élettel való megtöltése mellett fontos cél volt, hogy a megújuló belváros erősítse a települési identitást, megőrizze az értékeit, és tudjon az itt lakók számára megfelelő keretet biztosítani a város ünnepnapjai, fesztiváljai és közösségi programjai számára.
A beruházás részeként közterületfejlesztéseket hajtottak végre az Akadémia utcában, a Zichy Miklós tér egy részén, a Szent István téren, növelve ezzel a gyalogos-dominanciájú terek arányát, létrejött egy piaci kiszolgálóépület. A fejlesztés részeként felülvizsgálták a helyi építési szabályzatot, hogy az, a központban intenzívebb beépítési lehetőséget biztosítson, növelve a jelenlévő népesség arányát, ezzel vonzó fejlesztési lehetőséget biztosítva az ingatlanfejlesztőknek az elöregedett épületállomány megújítására és az új, minőségi szolgáltatást biztosító üzletek kialakítására. A projekt része volt az arculatfejlesztés mellett a „tartalomfejlesztés” is. Ennek érdekében számos kulturális és szabadidős programot hoztak létre, illetve újítottak meg a belvárosban.
Kép forrása: Zsámbék Város Önkormányzata